Може ли да очакваме централизирано договаряне на достъп до лекарства сираци в ЕС?
Abstract
Точно преди година – на 25 ноември 2020 г. – беше приета действащата Фармацевтична стратегия за Европа. Основна цел на този документ е създаването на надеждна и устойчива регулаторна рамка, която, от една страна, да отговори на очакванията и потребностите на европейските пациенти, а от друга – да насърчи иновацията и модернизацията във фармацевтичния сектор. При финализирането на стратегията бяха отчетени и редица слабости, разкрити по време на настоящата пандемия от COVID-19.
Фармацевтична стратегия за Европа стъпва на 4 основни стълба, които предвиждат както законодателни мерки, така и незаконодателни действия: осигуряване на лекарствени продукти на достъпни цени за пациентите и отговаряне на неудовлетворени медицински потребности; подкрепа на конкурентоспособността, иновациите и устойчивостта на фармацевтичната индустрия на ЕС и разработване на висококачествени, безопасни и ефективни лекарствени продукти; повишаване на готовността при кризи и оптимизиране на механизмите за реагиране, гарантиране на диверсифицирани и сигурни вериги за доставки, справяне с недостига на лекарствени продукти; засилване на ролята на ЕС в света чрез насърчаване на високо ниво на стандарти за качество, ефикасност и безопасност. Какво предстои от тук нататък?
References
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX:52020DC0761
European Commission. A Pharmaceutical Strategy for Europe.
https://ec.europa.eu/health/human-use/strategy_en
European Commission. Revision of the EU general pharmaceuticals legislation.
https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12963-Revision-of-the-EU-general-pharmaceuticals-legislation_en
Искров Г, Стефанов Р. Регламент (ЕО) No 141/2000 за лекарствата сираци – 20 години по-късно. Редки болести и лекарства сираци 2020;11(3):3-4.
Искров Г, Стефанов Р. Регламент на ЕС за оценка на здравните технологии – близо и далече. Редки болести и лекарства сираци 2021;12(2):3-4.
Pejcic AV, Iskrov G, Jakovljevic MM, Stefanov R. Access to orphan drugs - comparison across Balkan countries. Health Policy. 2018 Jun;122(6):583-589.
European Commission. Directorate-General for Health and Food Safety. Pilot project “Market Launch of Centrally Authorised Products”
https://ec.europa.eu/health/sites/default/files/human-use/docs/market-launch_cap_en.pdf
Copyright (c) 2021 Георги Искров, Румен Стефанов
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Съдържанието е достъпно под лиценза Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.